sztuki walki

Aikido, współcześni samuraje

Japonia to kraj znany ze swoich tradycji samurajskich, z których wraz z upływem czasu powstały znane nam dzisiaj sztuki walki. Jednym z najsłynniejszych i owianych niesamowitymi legendami dyscyplin jest Aikido. Styl ten odróżnia się od innych wyjątkowym połączeniem rozwoju siły i zręczności adepta z nieustannym dążeniem do osiągnięcia doskonałości umysłu. Dąży się do tego przez techniki medytacyjne oraz ćwiczenia umysłu. Kilkaset bardzo estetycznych, zachwycających płynnością technik używanych w Aikido ma zarówno zapewnić uczniowi stylu zwycięstwo w walce, jak i pomóc w zrozumieniu otaczającego go świata.

Japońskie słowo Aikido składa się z trzech członów, które kolejno oznaczają „Zjednoczenie” (Ai), „Energię (Ki) oraz „Drogę” (Do). Jeden z najsłynniejszych mistrzów tej sztuki walki zauważył, że znak „Ai” ma także drugie znaczenie, w którym można go rozumieć jako „Harmonię”, lub nawet „Miłość”. Opierając się na tym, zaczął on rozwijać cały styl w stronę rozwoju duchowego i moralnego adeptów, zmniejszając nieco ważność fizycznego aspektu całej sztuki. Mimo to, adepci Aikido wciąż dysponują niesamowitym opanowaniem i harmonią wykonywanych technik. Dzieje się tak dzięki koncentracji i świadomości własnego ciała, które nieustannie są ćwiczone podczas treningu tego stylu.

samuraje

Osoby przyglądające się mistrzom Aikido w akcji mogą odnieść wrażenie, że ich ruchy przypominają nieco wprawnych szermierzy. Dzieje się tak dlatego, iż twórca stylu, Morihei Ueshiba, przez lata studiował techniki walki wykształcone przez słynnych samurajów. Opierały się one głównie na walce z użyciem tradycyjnych mieczy i włóczni. Co ciekawe, do dzisiaj niektóre akademie Aikido nauczają swoich adeptów walki bronią białą! Współczesna sztuka walki skupia się jednak bardziej na ogromnej gamie rzutów, dźwigni i technik nożnych inspirowanych tradycyjnymi stylami samurajskimi. Warto wspomnieć, że to właśnie wojowniczy rodowód Aikido możemy zauważyć w charakterystycznych spodniach mistrzów tej dyscypliny, wywodzących się od strojów starożytnych japońskich szlachciców.

Jak już wspomnieliśmy, zbiór technik Aikido obejmuje całą gamę ciosów, rzutów oraz dźwigni. Ogromną wagę w szkoleniu przykłada się też do płynnych uników, które dzięki precyzji i odpowiedniemu wyczuciu mają zapewnić zwycięstwo adeptowi tego stylu. Co ciekawe, szybkie i dokładne ruchy mają zapewnić ochronę aikidoce, gdyż sztuka ta nie przewiduje żadnych bloków. Celem walki jest umiejętne wykorzystanie siły przeciwnika przeciwko niemu. Dzieje się tak w momencie, gdy rywal straci równowagę po kolejnym perfekcyjnym uniku osoby ćwiczącej Aikido.

Ćwiczenia używane przez aikidoków mają na celu rozciągnięcie i doskonalenie techniki. Ruchy ucznia tej sztuki mają pochodzić z rozluźnionych mięśni i charakteryzować się idealną koordynacją. Od ćwiczących wymaga się także odpowiedniego podejścia moralnego i duchowego. Dzięki odpowiedzialnemu trenowaniu tego stylu, adept jest w stanie pokonać swoje słabości oraz osiągnąć zgodę z otoczeniem za sprawą medytacji i opanowania. Warto dodać, że filozofia Aikido przewiduje bezproblemowe zwycięstwo nad nawet dużo potężniejszym przeciwnikiem.