sztuki walki

Jujitsu oraz Judo, japońskie sztuki ustępowania

Starożytne tradycje wojskowe Japonii to niesamowicie fascynujący temat, który od lat zdobywa sobie miliony miłośników w świecie filmu i szeroko pojętej popkultury. Dumni samurajowie do dzisiaj są inspiracją za sprawą swojej dumy, honoru oraz niezwykłych umiejętności bojowych. Jedną ze sztuk walki, którymi posługiwali się ci dawni wojownicy, jest Jujitsu. Dyscyplina ta pozwalała japońskim szlachcicom odwracać siłę przeciwników przeciw nim samym za sprawą płynności ruchów i wyprowadzania wrogów z równowagi. Przy okazji omawiana Jujitsu, warto przyjrzeć się też nowocześniejszemu Judo, stworzonej przez Jigoro Kano sztuce walki, która całkowicie opiera się na założeniach dawnych technik samurajów.

Jujitsu to sztuka, która narodziła się już w Starożytności. Jej założenia były dość brutalne, a ze względu na wykorzystanie jej w realnej walce, często prowadziła do śmierci przeciwnika. Przez wieki był to styl znany tylko samurajom. Przełom przyszedł w XVII wieku, kiedy to za sprawą starć pomiędzy klanami szlachciców, wiele rodzin upadło. Przez to setki legendarnych wojowników utraciło swoich pracodawców, przekształcając się w roninów — samurajów bez pana. Musieli oni jakoś zarabiać na życie, niektórzy z nich zakładali szkoły walki dla każdego. W ten właśnie sposób Jujitsu dotarło także do ludności cywilnej, przy okazji dzieląc się na wiele stylów, różniących się filozofią i używanymi technikami.

jujitsu - sztuka samoobronyStarożytne Jujitsu było sztuką, która pozwalała na zabicie przeciwnika w krwawych, bitewnych warunkach. Oczywiście, dzisiejsza odmiana tej dyscypliny stała się bardziej przystosowana do samoobrony, niż eliminowania rywali. Techniki tego japońskiego stylu obejmują chwyty, rzuty, duszenia, ale także ciosy zadawane rękami i nogami. W dawnych czasach sztuka przewidywała także brutalne ataki wycelowane w najczulsze punkty ciała przeciwnika. Patrząc na całokształt Jujitsu łatwo zauważyć, że jest to niesamowicie wszechstronna dyscyplina, która pozwala na walkę w każdych warunkach z wykorzystaniem wszystkich możliwości swojego ciała. Mistrzowie tego stylu wyznają zasadę, według której słabszy fizycznie adept może bez problemu pokonać dużo silniejszych zawodników dzięki prawidłowej technice. Walka oparta została na zastosowaniu uników i ustępowania z drogi agresora, przez co ma on utracić równowagę i tym samym wystawić się na błyskawiczny kontratak.

Właśnie znaną z Jujitsu zasadę „ustąp, aby zwyciężyć” zastosował Jigoro Kano tworząc swoją własną sztukę walki — znane na całym świecie Judo. Opracował on niesamowicie przydatną do samoobrony dyscyplinę, której techniki zostały oparte właśnie na tradycyjnym, lecz nieco zbyt brutalnym jak na dzisiejsze warunki, Jujitsu. Judo to w wolnym tłumaczeniu „droga ustępowania”, z kolei jego założenia można sprowadzić do wykorzystywania słabości rywala. Pozwala to na równe starcie nawet z dużo potężniejszym przeciwnikiem.

judo

Judo to sztuka walki dostosowana do nowoczesnych warunków szkoleniowych, stosuje się w niej wyraźny podział uczniów na stopnie zaawansowania wyrażone przez kolorowe pasy. Kolejne kolory nadawane są po zdaniu specjalistycznego egzaminu lub zwyciężeniu określonej liczby starć. Treningu Judo to długotrwale powtarzane techniki, mające wyrobić w uczniach odpowiednie wzorce ruchowe, oraz walki sparingowe, które testują również wytrzymałość adeptów. Starcia w tej sztuce kończone są po wykonaniu skutecznego duszeniu bądź założeniu dźwigni przeciwnikowi. W odróżnieniu od Jujitsu, Judo nie przewiduje zastosowania ciosów ani kopnięć.

Fundamentem Judo jest jego filozofia, którą stworzył bywały w świecie Jigoro Kano. Według niej adept tej japońskiej sztuki walki musi dążyć do połączenia się ciała i umysłu, ustępować w celu zwycięstwa, odpowiednio wykorzystywać swoje umiejętności, czynić dobro dla innych oraz nieustannie doskonalić samego siebie. Tradycyjny wygląd zachowały także stroje zawodników, którzy walczą i trenują w judogach, przypominających stroje starożytnych samurajów. Występują one w kolorach białych oraz niebieskich, dla rozróżnienia przeciwników w trakcie starcia. Swego rodzaju miejscem, do którego zmierzają pielgrzymki zawodników Judo jest legendarna szkoła Kodokan w Tokio, założona przez samego twórcę tej sztuki walki.

Zarówno Jujitsu oraz Judo to sporty, które uczą poczucia równowagi, planowania swoich działań jak i rozwinięcia siły oraz zwinności. Różnice polegają na tym, iż starożytna sztuka jest nieco bardziej brutalna, przez co znajdzie większe zastosowanie w samoobronie. Z kolei Judo to styl typowo sportowy, który pozwala swoim uczniom na uczestnictwo w licznych zawodach i mistrzostwach, które obejmują także Igrzyska Olimpijskie! Obie te sztuki walki są polecane dla młodzieży, która dzięki treningom będzie mogła rozwinąć się także od strony duchowej, ćwicząc opanowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem.