sztuki walki

Krav Maga, samoobrona prosto z armii

Jeśli dla kogoś sztuki i sporty walki mają być sposobem na poczucie bezpieczeństwa oraz nauką samoobrony, koniecznie powinien spróbować treningów Krav Magi! Ten stworzony przez pochodzących z Izraela komandosów system technik obronnych stawia za cel jak najszybszą eliminację potencjalnego zagrożenia lub przeciwnika. Adepci tego stylu nie tylko nauczą się niesamowicie skutecznej walki wręcz, ale także dowiedzą się, jak radzić sobie ze stresem i strachem w najgorszych możliwych sytuacjach. Krav Maga to prawdziwa szkoła dla służb specjalnych!

Zbiór technik Krav Magi opracowany został przez Imiego Lichtenfelda, który rozpoczął badania nad wybranymi sposobami walki znanymi z takich dyscyplin jak boks, zapasy czy azjatyckie sztuki walki. Swoją pracę rozpoczął on jeszcze przed II Wojną Światową na terenie ówczesnej Czechosłowacji. Stworzony przez Lichtenfelda system skupił w sobie najskuteczniejsze techniki z każdego badanego stylu, co przekłada się na niesamowitą skuteczność Krav Magi w warunkach realnej walki.

krav magaW wyniku badań twórcy Krav Magi, system tworzą uderzenia pięściami, kolanami oraz łokciami, uzupełnione o dźwignie i rzuty. Dodatkowo, styl przewiduje naukę sposobów walki z uzbrojonym przeciwnikiem. Doświadczony adept Krav Magi jest w stanie poradzić sobie nawet z agresorem, który wyposażony jest w broń palną! Założenia tego izraelskiego stylu przewidują jak najszybsze wyeliminowanie rywala z dalszej walki, co osiąga się poprzez ciosy wycelowane w najczulsze punkty ludzkiego ciała — usta, kolana, gardło, oczy i krocze. Warto też wspomnieć, że Krav Maga uczy wykorzystania w starciu wszelkich przedmiotów z otoczenia, takich jak klucze, długopis, a nawet torebka.

Celem treningów Krav Magi jest wykreowanie w uczniu pewnych nawyków, poprawienie szybkości oraz wytrzymałości. Ćwiczenia to często powtarzanie danych technik aż do znudzenia, co ma zapewnić odruchowe korzystanie z nich w sytuacji zagrożenia. Uczniowie mogą liczyć też na częste sparingi i sesje mające imitować realną walkę. Twórca stylu, Imi Lichtengeld, opracował cztery stopnie zagrożenia, które musi zapamiętać każdy adept Krav Magi:

  1. Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.
  2. Jak najszybciej oddal się z miejsca niebezpiecznego.
  3. Walcz, używając wszelkich dostępnych przedmiotów.
  4. Walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie ograniczeń.

krav maga pozwala obronić się w trudnej sytuacjiTechniki Krav Magi, której nazwa dosłownie oznacza „walkę z bliska”, mają na celu jak najszybszy atak, wymagający małej ilości ruchu. Styl nie posiada żadnych podwalin moralnych ani filozoficznych, gdyż zakłada on jedynie prawo do obrony każdego człowieka. Izraelska sztuka nie przewiduje zawodów ani starć turniejowych, gdyż jest to bardziej system samoobrony niż dyscyplina sportowa.

Na koniec warto dodać, że dzisiejsza Krav Maga została podzielona pomiędzy styl sportowy oraz militarny. Wersja wojskowa jest nauczana jedynie w służbach mundurowych, a techniki w niej używane zakładają użycie broni oraz nastawione są na trwałe wyeliminowanie przeciwnika z walki, najczęściej przez pozbawienie go życia. Z kolei Krav Maga w odmianie cywilnej jest idealnym sposobem na wykształcenie w sobie odruchów obronnych, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa w każdej możliwej sytuacji życia codziennego.