sztuki walki

Taekwondo, koreański styl bitewny

Taekwondo, wywodząca się z Korei sztuka walki i tamtejszy sport narodowy, to dyscyplina, która od pewnego czasu może cieszyć się prawdziwą eksplozją popularności. Powstały w połowie ubiegłego stulecia styl został opracowany specjalnie dla koreańskich żołnierzy, którzy mieli dominować pola bitwy swoimi umiejętnościami walki wręcz. Niesamowicie znana i powszechna sztuka walki weszła nawet w poczet sportów olimpijskich!

Twórcą Taekwondo był koreański generał Choi, który poświęcił życie na badania dawnych stylów, takich jak japońskie Karate oraz starożytne techniki Taekkyon, przydatności różnorodnych uderzeń oraz anatomii człowieka. Dzięki temu narodziła się jedna z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych sztuk walki, która niemal natychmiast została wprowadzona jako element szkolenia koreańskich sił zbrojnych, a nawet jako część zajęć na szkołach i uczelniach tego kraju. Bardzo szybko Taekwondo stało się swego rodzaju sportem narodowym Korei, a dzięki zaangażowaniu rządu, twórcom tej sztuki udało się rozpropagować dyscyplinę także w innych krajach Azji, a nawet całego świata. Do popularności stylu przyczyniła się także jego bardzo prosta nazwa, która w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu walkę z użyciem kopnięć i uderzeń pięściami.

taekwondo

Oprócz spektakularnej i skutecznej walki, Taekwondo stara się wykształcić u swoich adeptów odpowiednie podejście do życia oraz pewną filozofię. Uczniów tego stylu obowiązują zasady, takie jak: Grzeczność, Uczciwość, Wytrwałość, Opanowanie, Odwaga. Dodatkowo od ćwiczących wymaga się pielęgnowania tradycji Taekwondo poprzez noszenie tradycyjnych „Doboków”, zdobywanie pasów oraz wypowiadanie komend w języku koreańskim. Treningi tej sztuki walki są swojego rodzaju hybrydą pomiędzy tradycyjnymi stylami a nowoczesną walką sportową. Adepci Taekwondo mogą liczyć na techniki samoobronne, długotrwałe ćwiczenia kopnięć i uderzeń, łamanie drewnianych desek oraz sekwencje imitujące walkę, ale także będą mieli okazję wykazać się podczas sparingów i minut spędzonych podczas starć z workiem bokserskim. Celem wszystkich treningów jest wykształcenie w uczniach siły i szybkości, którą następnie będzie dało się wykorzystać w realnym starciu. Widowiskowe kopnięcia oraz techniki obrotowe zostały opracowane w taki sposób, aby były jak najbardziej skuteczne w każdych warunkach. Za przydatnością Taekwondo przemawia też militarny rodowód tego stylu.

Dzisiejsze Taekwondo cierpi ze względu na podział na dwie swego rodzaju partie - ITF (International Taekwondo Federation) oraz WTF (World Taekwondo Federation). Oba przedstawicielstwa wykazują zupełnie inne podejście do walki. Oglądając zawody sportowe adeptów ITF doświadczamy niesamowitego widoku, pełnego brutalności starcia do złudzenia przypominającego zwykły Kick Boxing. Co więcej, do niedawna zawodników nie obowiązywały nawet kaski ochronne! Turnieje WTF to zupełnie inna sprawa. Podczas walki w tym stylu liczy się zwinność oraz koordynacja zawodnika, który stara się za wszelką cenę wyprowadzić celne kopnięcie w głowę rywala. Warto dodać, że w tej formule nie są dozwolone uderzenia pięścią w głowę a sama walka, mimo że dość spektakularna, jest dużo mniej kontaktowa. Dodatkowo, to właśnie starcia na zasadach WTF zostały wliczone w skład Dyscyplin Olimpijskich. Według powszechnej wiedzy, do rozdziału w tej sztuce walki doprowadziły spory pomiędzy uczniami generała Choi o prawa do kontynuacji jego dzieła życia. Niestety, polityczne niesnaski pomiędzy Koreą Południową i Północną nie pomagają w zgodzie pomiędzy przedstawicielami tych dwóch Federacji Taekwondo.